Podnośnik hydrauliczny to zazwyczaj nieduże urządzenie, zamknięte w kompaktowej obudowie, tak więc nie wymaga dodatkowego działania w zakresie montażu i uruchomienia. Nie wymaga również regulacji – co więcej, jakiekolwiek samodzielne dopasowywanie np. zaworu bezpieczeństwa może skutkować nieprawidłowym działaniem. Podnośnik hydrauliczny jednak dobrze jest przystosować do pracy zgodnie ze wskazówkami podręcznika obsługi. Przed zaczęciem jakichkolwiek działań z lewarkiem hydraulicznym zaleca się między innymi przeprowadzenie kilku ruchów pompowania przy otwartym zaworze zabezpieczającym po to, by płyn wewnętrzny dobrze rozmieścił się w całym układzie.
Zawór zwalniający trzeba w następnej kolejności dokręcić aż do oporu. Czynność unoszenia z zastosowaniem podnośnika hydraulicznego musi być wykonywana z przestrzeganiem zasad zawartych w instrukcji. Operator podnośnika hydraulicznego musi mieć pełną widoczność zarówno samego podnośnika i unoszonego ciężaru, jak i otoczenia oraz znajdujących się w nim ludzi. Lewarek hydrauliczny trzeba ulokować dokładnie po unoszonym ładunkiem w miejscu, które jest przeznaczone do stosowania podnośników. W odniesieniu do aut miejsce to jest wskazane w instrukcji obsługiwania pojazdu. Punkt ten wyznaczany jest tak, by ładunek centralnie oparł się na siodle podnośnika hydraulicznego. Następną czynnością jest pracowanie dźwignią, uruchamiającą działanie pompy hydraulicznej.
Podnosząc ją w górę i spuszczając w dół doprowadza się do unoszenia siodła podnośnika hydraulicznego, a tym samym – stopniowego unoszenia ciężaru. Po uniesieniu ciężaru na pożądaną wysokość trzeba koniecznie asekurować go odpowiednimi podpórkami. Podobna ostrożność jest polecana w czasie spuszczania ciężaru uniesionego z użyciem podnośnika hydraulicznego. Należy sprawdzić, że operacja obniżenia nie stanowi zagrożenia dla ludzi znajdujących się w otoczeniu. Obniżać ładunek trzeba poprzez odkręcanie zaworu bezpieczeństwa. Lewarek hydrauliczny dla właściwego funkcjonowania wymaga odpowiedniego magazynowania oraz okresowej konserwacji. Działania takie, jak usunięcie bąbelków powietrza z układu hydraulicznego czy uzupełnianie płynu hydraulicznego powinny być przeprowadzane w zakładzie serwisującym.